Každý z nás se v životě věnuje nějaké činnosti, která jej baví a naplňuje štěstím. Když se kolem sebe rozhlédnete, lidský život je natolik rozmanitý, že vám nabídne takřka nekonečné možnosti osobního rozvoje. Někoho baví v dětství sestavovat lodní modely a stává se, že v dospělosti se pak pustí do výroby kajaků či pramic, letecké modeláře zas může bavit tato technika a z modelářů se mohou stát za určitých předpokladů i piloti dopravních letadel.
V podobném duchu se to odvíjí i v oblasti umění. Nadaní hudebníci přináší světu radost v podobě koncertů populární, folkové, country či vážné hudby, výtvarníci se zas věnují malbám obrazů anebo bytovému designu, a mezi námi jsou i lidé, které baví psaní. Těší je, že si někdo bude číst to, co sami prožili a svůj život barvitě popsali v listech vytržených z památníku, anebo mají natolik bujnou fantazii, že jejich povídky, romány či fejetony obletí svět.
Milovníky psaného textu oslovují i literární soutěže, přihlásí se do nich, aby tu změřili své pomyslné síly s podobně zaměřenými lidmi, mezi nimiž se pak mohou objevit nové talenty, jejichž tvorba pak osloví veřejnost tak, jako se to povedlo Povídkám malostranským Jana Nerudy nebo nadčasovým románům Karla Čapka.
Literární soutěž dokáže mnohdy odhalit některé velmi talentované jedince, kteří pak mohou své schopnosti dále rozvíjet a věnovat se novinářské profesi nebo literárnímu poslání. A že to není krok zrovna snadný, prokazuje i fakt, že jazyk český je nesmírně náročný v chápání v plném kontextu pro kohokoli, kdo není rodilým Čechem, Moravanem či Slezanem. Přihlásit se však do literární soutěže může kdokoli, i ten, kdo není rodilým mluvčím.
Jestliže vás tedy baví popsat ve formě fejetonu nebo povídky zajímavou glosu či životní postřeh a máte veřejnosti co nabídnout, můžete zkusit štěstí a začít lovit v mysli vhodné výrazové prostředky, s nimiž právě čeština oslovuje nejednoho vášnivého čtenáře.