Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak se vlastně vyrábí běžná spotřební elektronika? Kupříkladu rozhlasový přijímač, notebook, budík, meteostanice, televizor, stolní lampička, mobilní telefon či tablet? Drtivá většina těchto výrobků je kromě elektronických součástek zhotovena z plastu roztodivných tvarů, zaoblených, v různých rozmanitých křivkách a velikostech od kapesního dálkového ovladače až po velkoplošný monitor a televizní přijímač. Plastové díly spotřební elektroniky musel někdo nejprve vyprojektovat, navrhnout jejich vzhled a poté přejít do výrobního procesu tvorby tvarové formy pro vstřikování plastů. Po zhotovení prvního prototypu se pak přešlo do sériové produkce. Zdánlivě jednoduchý a samozřejmý postup, který ovšem lidé, co se nikdy nepohybovali v tomto oboru, stěží dovedou odhadnout a představit si jej v reálném módu.
Projekcí a výrobou tvarových forem a nástrojů pro vstřikování plastů se zabývá společnost HRO TECH. Jsou to specialisté, úzce zaměření kromě vstřikování plastů i na technologii výroby střižných postupových nástrojů. Jsou to velice svérázné průmyslové procesy, které ovšem zasluhují naši pozornost a více propagace, neboť se bez těchto technologií v současné době neobejdeme. Jen si představte, že by váš notebook byl zhotovený ze dřeva, sice precizně, ale byl by to stále jen obrovský dřevěný kus, s nímž byste stěží cestovali vlakem.
Prakticky by přestaly existovat mobilní telefony a drobná elektronika, a to jsme se zaměřili prozatím na elektroniku. Co třeba takové hračky, sportovní potřeby, nábytek, obuv, domácí spotřebiče nebo dopravní prostředky? Umíte si představit, že bychom naráz přestali vyrábět plastové díly a nahradili je dřevem nebo kovem? Lidský život by se proměnil k nepoznání. Proto bychom si měli považovat i těchto důležitých výrobních odvětví a měli bychom také o nich znát alespoň základní fakta.